EDA Tasarım Analiz Mühendislik kurucusu ve Şirket Müdürü Dr. Erdal Oktay, 1982 yılında İTU Makine ve Uçak Mühendisliğinden mezun olduktan sonra lisans üstü ve doktora eğitimini ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde tamamlamış, daha sonra ise aynı bölümde sırasıyla asistan ve öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

ABD’de Old Dominion Üniversitesi ve NASA Langley Araştırma Merkezinde doktora sonrası çalışmalar yaparak yurda dönen Dr. Oktay, Roketsan A.Ş. Mühendislik Geliştirme Direktörlüğünde mühendis, baş mühendis ve müdürlük pozisyonlarında görev almıştır.

Elginkan vakfı doktora bursuyeri olan Dr. Oktay, ODTÜ Parlar Araştırma Fonu tarafından verilen “Araştırma ve Teşvik” ödülü sahibidir.

Başlıca çalışma ve uzmanlık konuları; kod geliştirmeyi de içeren CFD (Bilgisayar Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği), akış-yapı etkileşimi, paralel bilgisayar hesaplamaları, çözüm ağı geliştirme, tasarım optimizasyonu, roket dış yüzey tasarımı olarak sıralanabilir.

Saygın konferans ve bilimsel dergilerde çok sayıda makalesi ve bazı uluslararası bilimsel dergilerde teknik hakemlikleri bulunan Dr. Oktay, NATO – RTO Teknik Eksper ve Çalışma Gruplarında da görev almış, çok sayıda ulusal tasarım ve araştırma projelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletlerinde NASA Langley Araştırma Merkezi, Indiana Purdue, Rutgers ve Old Dominion üniversiteleri, Fransa’da ONERA araştırma merkeziyle ortak uluslararası projelerde çalışmış, ODTÜ öğretim üyeleri ile birlikte yüksek lisans ve doktora tezleri vermiştir.